Batibouw - Depraetere wil renovatie van appartementsgebouwen eenvoudiger en betaalbaarder maken

© Shutterstock

Het renoveren van appartementsgebouwen moet eenvoudiger en betaalbaarder worden. Dat zei Vlaams minister van Wonen en Energie Melissa Depraetere bij de start van de bouw- en renovatiebeurs Batibouw. De Vooruit-minister wil niet alleen werk maken van financiële ondersteuning, ze wil ook een reeks drempels wegwerken.

Bijna één miljoen Vlaamse gezinnen wonen in een appartement. Ongeveer een op de vier van die appartementen is slecht geïsoleerd. Maar het renoveren van een appartement is vaak technisch, financieel en juridisch complex. Minister Depraetere wil de renovatiegraad nu opkrikken door naast het voorzien van financiële steun ook komaf te maken met een aantal mogelijke obstakels.

"Heel wat appartementeigenaars willen renoveren, maar botsen vaak op drempels en complexe regels, waardoor ze niet kunnen renoveren. Ik ga hen de komende jaren begeleiden, drempels wegwerken en extra ondersteunen om te renoveren, ook financieel", legt Depraetere uit.

Concreet zullen ook verenigingen van mede-eigenaars (VME's) een beroep kunnen doen op de Mijn VerbouwBegeleiding, de gratis renovatiebegeleiding voor wie renoveert met een klein budget. 

Daarnaast wil de Vooruit-minister ook het bestaande systeem van de renovatiemasterplannen voor appartementsgebouwen herbekijken. "We bekijken of we het huidige systeem kunnen hervormen zodat meer appartementsgebouwen in aanmerking komen voor zo'n renovatiemasterplan. Daarnaast willen we de aanvraag van zo'n plan simpeler maken", klinkt het.

Verder wil de Vooruit-minister zowel individuele eigenaars als VME's financieel ondersteunen via de Mijn VerbouwPremie en de Mijn VerbouwLening. Voor de Mijn VerbouwLening gaat het om leningen tot 60.000 euro voor het gebouw aangevuld met maximum 25.000 euro per appartement.

De minister juicht ook toe dat de federale regering in haar regeerakkoord heeft voorzien dat er  geen tweederde meerderheid meer nodig is van de vereniging van mede-eigenaars voor het uitvoeren van energetische renovaties. In de toekomst volstaat een gewone meerderheid.

Bron: Belga